آیا استفاده از وب کیت به معنی زحمت کمتر برای توسعه دهندگان است؟

اسفند ۹, ۱۳۹۱
آیا استفاده از وب کیت به معنی زحمت کمتر برای توسعه دهندگان است؟

شرکت اپرا تصمیم به توقف توسعه موتور رندر سازی مرورگرش گرفته و از این به بعد از موتور وب کیت استفاده خواهد کرد. موتوری پرکارد و قدرتمند که در مرورگرهای مشهوری مانند سافاری و کروم استفاده می شود.

بسیاری از طراحان و توسعه دهندگان این را خبری خوب تلقی کردند و این تصور به وجود آمد که استفاده از وب کیت به این معنی است که نیاز به تست کمتری وجود دارد و حالا دیگر لازم نیست تا طرح مان را روی اپرا بررسی کنیم.
اما داستان به همین سادگی نیست و نباید تصور کنیم که از این به بعد سایت ما در اپرا دقیقا مانند کروم و سافاری دیده می شود. چرا که «وب کیت» معنی گسترده ای دارد.

جالب است بدانید که وب کیت در مرورگر سافاری تمام امکانات وب کیت کروم را ندارد و تازه اوضاع وقتی پیچیده تر می شود که متوجه شوید در مرورگرهای موبایل نسخه های مختلفی از وب کیت استفاده می شود.
دو نفر از برنامه نویس های موزیلا در وبلاگ شان به این موضوع اشاره کرده اند که در حال حاضر نسخه های مختلفی از وب کیت وجود دارد. می توانید در ویکی پدیا لیست مرورگرهای وب کیتی را ببینید. اما نکته در اینجا است که موتور همه اینها تفاوت های زیادی با یکدیگر دارد.

سایت کویرکز مود روی مرورگرهای مبتنی بر وب کیت در موبایل تست های مقایسه ای انجام داده و در نهایت به این نتیجه رسیده که تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد. جدول مقایسه ای را ببینید تا متوجه شوید چقدر تفاوت میان آنها وجود دارد.

تمام اینها به این معنی است که استفاده از وب کیت روی مرورگر اپرا تفاوت های مهمی با دیگر مرورگرها مانند سافاری خواهد داشت و شرکت اپرا وب کیت را طبق نظر خودش تغییر خواهد داد.

در نهایت مرورگر اپرا از نظر عملکرد، سرعت و رندر سازی با کروم و سافاری متفاوت خواهد بود و این به این معنی است که طراحان وب همچنان باید کارشان را روی اپرا هم تست کنند.

 

در این تصویر می بینید که چه شرکت هایی روی توسعه وب کیت کار می کنند و هر کدام چه میزان از کار را بر عهده دارند

 

جالب تر اینجا است که سازنده ها هنگام ارایه نهایی مرورگرشان، از میان API های وب کیت انتخاب می کنند که کدام یک در نسخه نهایی قرار داشته باشد. بنابراین ممکن است یک امکان در مرورگری پشتیبانی بشود و امکان دیگر را در مرورگر دیگر با وب کیت پیدا نکنید.

البته نکته دیگری هم وجود دارد. باید این واقعیت را بپذیریم که بسیاری از توسعه دهندگان، نتیجه کارشان را روی اپرا تست نمی کنند. بنابراین شاید این تغییر به وب کیت حداقل برای آنها نسبتا مفید واقع شود. اما اگر جزو طراحان وسواسی هستید نیاز است که همچنان اپرا را با دقت بررسی کنید.

 

منبع: نردبان

Tags: ,

ارسال نظر