آیا طراحی واکنش گرا، خلاقیت شما را از بین می برد؟

فروردین ۳, ۱۳۹۶
آیا طراحی واکنش گرا، خلاقیت شما را از بین می برد؟

زمانی که در سال ۲۰۱۷ از طراحی وب سخن به میان می رود، در واقع از طراحی واکنش گرا  ( رسپانسیو ) وب صحبت می شود. بیش از شش سال است که اصطلاح “واکنش گرا” تنها به عنوان یک استاندارد فراگیر کارخانه ای شناخته شده است.

در واقع، طراحی واکنش گرای وب، فرایند طراحی یک سایت، یا یک نرم افزار تحت وب است، بنابراین محتویات سایت یا نرم افزار دقیقا بر مبنای این که بر روی چه وسیله ای نمایش داده خواهد شد، تنظیم می گردند.  چند سال قبل، من کنفرانس فوق العاده ای که Ethan Marcotte در آن سخنرانی می کرد، را مشاهده کردم . Marcotte کسی است که برای اولین بار اصطلاح ” طراحی کنش گرایانه وب” را تعریف کرد. او سایت های واکنش گرا را به درخت پاندو یوتا ، تشبیه کرده است، و به این صورت تعریف نموده که سایت های واکنش گرا مانند سازمانی است که به یک ساختار ریشه ای مرتبط است و در مکان های مختلف ، با محتواهای متفاوت و با اندازه های مختلف نمایان می شود اما در همه این شرایط ، برمبنای یک حرکت پایه ای رفتار می کنند. اتخاذ و به کارگیری طراحی واکنش گرا،  باعث رشد وبسایت های منطبق بر تلفن های همراه شد. با وجود این که هزینه توسعه وبسایت برای تلفن های همراه با هزینه آن برای نسخه دسکتاپ (نسخه رومیزی) تفاوتی نداشت، اما اکثر شرکت ها تمایل داشتند از نسخه دسکتاپ استفاده کنند.

طراحی واکنش گرا هم مشکلاتی دارد. در تعریف طراحی واکنش گرا، این واکنش نسبت به محتوا نیست، بلکه نسبت به اندازه دیدگاه است . تغییرات مبتنی بر محتوا در صف های رسانه ای css به عنوان راه حلی برای این موضوع مطرح شدند اما تاکنون به درستی از آن استفاده نشده است.

عموما، طراحی برای رابطه بین مولفه ها صورت می گیرد و این رابطه ها بر روی صفحه نمایش کوچک ، محدود می شوند. علاوه بر این موضوع، به دلیل این که تمام قسمت های مدنظر برای سایت، ساختار معنایی دارند، بنابراین رابطه هایی که برای تلفن های همراه طراحی می شوند باید مکررا تغییر کنند تا به اندازه دیدگاه بزرگتری برسند.

یکی از تصمیماتی که در سال گذشته پیرامون رابط کاربری گرفته شد و با انتقادهای فراوانی مواجه شد ، افزایش تعداد منوهایی که در دسکتاپ استفاده می شوند، بود. با این وجود، به طرح بندی افقی محتوا که به ۱۲ ستون شبکه ای تقسیم می شود و نسبت به صفحه  دسکتاپ کامیپوتر، افزایش داده شده، توجه چندانی نمی شود.

طرح این پرسش که آیا طراحی واکنش گرای وب، باعث از بین رفتن خلاقیت می شود، کاملا نامناسب است، زیرا فرض را بر این گذاشته که تنوع و نوآوری، اجزاء حیاتی فرایند طراحی هستند و محتوا و مفهوم را مورد انتقاد و سرزنش قرار می دهد، همچنین اگر انتقادی نسبت به تقسیم ها وجود داشته باشد، قطعا آن ها را با پیاده سازی پنهان می کند.  در حقیقت، طراحی معمولا تحت تنگناها و محدودیت های فراوان، شکوفا می شود. من طراحی را می شناسم که محدودیت های خود را به یادداشت های خلاصه ارباب رجوع، اضافه می کند، زیرا او معتقد است زمانی که با چالش روبرو می شود، کاری که انجام می دهد درست تر و دقیق تر است.

طراحی واکنش گرا، با برندسازی و نام تجاری تعامل بسیار خوبی دارد، اما برای طرح بندی، ایده آل نیست. می توان گفت بهترین راه برای پیاده سازی طراحی واکنش گرا این است که برای کلاس های مختلف دیدگاه، طراحی های متفاوت ایجاد کرد و تنها برای صفحه نمایش های مشابه، از تکنیک های واکنش گرا، بهره می برد. ممکن است ما ابعاد دقیق تمامی صفحه نمایش ها را ندانیم اما میدانیم که معمولا گوشی های تلفن های همراه، جیبی هستند. این نکته را نیز می دانیم که یک نوت بوک نمی تواند از صفحه کلیدش نازک تر باشد.

ممکن است ایده طراحی واکنش گرا، قبل تر از زمانی باشد که ما متوجه آن شدیم، و زمانی که ابزارهایی مانند متغیرهای css و صف های مبتنی بر محتوا، پیاده سازی شوند، یک بار دیگر طراحی وب، دچار تغییر شود.

Tags:

ارسال نظر