بک لینک چیست ؟ صاحبان سایت ها، به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟

بهمن ۲۷, ۱۳۹۵
بک لینک چیست ؟ صاحبان سایت ها، به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟

اگر با یک متخصص سئو، مکالمه داشته باشید، این احتمال وجود دارد که خیلی سریع از بحث عقب بمانید و مکالمه را از دست بدهید. زیرا معمولا این افراد، اصطلاحات فنی بی شماری به کار می برند که نمی توان به طور منطقی آن ها را تفسیر کرد. بهترین راه این است که، شما از همان آغاز گفتگو به اندازه کافی در این زمینه خبره و هوشیار باشید. به همین دلیل، من امروز تصمیم گرفتم، اطلاعات ضروری و مورد نیاز درباره موضوع ” بک لینک ” را بیان کنم.

 


این مقاله برای افرادی که صاحب سایت هستند و اطلاعات متوسطی دارند، تهیه شده است، زیرا، صراحتا به مسائل تخصصی در حوزه سئو، پرداخته نشده است. همچنین این نکته را باید افزود که این مقاله، تمام جنبه های سئو را پوشش نمی دهد و به جزئیات در این باره نمی پردازد، و تنها به پیچیدگی های درصدِ محدودی از مهارت های سئو که بتوان درباره آن ها صحبت کرد، پرداخته است. به جای آن، دانش پایه ای را به طور کامل پوشش می دهد. من هم تلاش کردم که تا جایی که امکان دارد مطالب را به صورت قابل فهم، عنوان کنم حتی اگر در مواردی به ساده سازی نیاز بود، این کار را انجام دادم تا مطالب را آسان تر و راحت تر فرابگیرید.
بک لینک چیست؟
بک لینک، در واقع لینکی است که صاحبان سایر سایت ها، آن را در صفحه سایت خود قرار می دهند تا به صفحه شما، لینک شود. ما درباره لینک های ورودی صحبت می کنیم. نقطه مقابل لینک های ورودی، لینک های خروجی است که در صفحه شما قرار می گیرد، تا به صفحات سایر سایت ها، لینک شود. هر لینکی که به صفحه شما اشاره کند و مبدا آن، سایت شخصی شما نباشد، بک لینک است.
مزایای بک لینک ها چیست؟
بک لینک ها برای گوگل، نمایانگر این واقعیت هستند که سایت شما چه مقدار مناسب است. مفهوم این مطلب ساده است،یعنی: هر اندازه تعداد بیشتری از صاحبان سایت ها، به صفحه شما لینک شوند، بیانگر این است که سایت شما محتوای بهتری دارد. تقریبا شبیه به اصل خرد بالا است که به عنوان هوش فراوان، شناخته شده است.
بنابراین، زمانی که گوگل درمی یابد که وبسایت شما توسط سایت های فراوانی، لینک شده است، بر روی تصمیم گیری درباره رتبه بندی، تاثیر به سزایی می گذارد. در نتیجه، رتبه سایت شما در رنکینگ بالا می رود که به این ترتیب، در نتایج جستجو، سایت شما جزء اولین سایت ها می باشد.
بالاترین هدف شاخه سئو این است که مشتریان خود را برای ایجاد لینکی که قابلیت ارسال داشته باشد، تشویق کند، که این مسئله، به معنای ایجاد بک لینک است.
بک لینک ها و مسائل مربوط به سوء استفاده از آن
چندین سال پیش، یک عملی که معمول بود و پس از آن منسوخ شد، این بود که با توجه به رتبه بندی واهمیت بک لینک در آن، مردم به سرعت برای نائل آمدن به این هدف، درصدد به کارگیری استراتژی های مناسب برای آن بودند. عوامل متعددی برای بی اعتبار کردن بک لینک ها وجود دارد، اعم از خرید لینک به صفحه کوچک شبکه شخصی، با هدف ایجاد ارتباط متقابل. زیرا فرض بر این گذاشته شده که به دلیل مرتبط بودن محتوای یک صفحه، بک لینک های زیادی از سایت های دیگر دریافت کند. اگرچه، زمانی که این بک لینک ها دربردارنده کلمات کلیدی باشد که گیرنده لینک های ورودی برای خودش تعریف کرده است، داشتن یک رتبه خوب، اساسا تضمین شده است.

در طول سالیان گذشته، گوگل بارها الگوریتم جستجویش را تنظیم کرده است تا بتواند فعالیت های خرابکارانه و دستکاری اطلاعات را شناسایی کند و نسبت به آن ها واکنش دهد. در گام نخست، مهندسان حیطه سرچ و جستجو، شبکه های فراوانی که سازنده لینک هستند، از قبیل آژانس های خرید و نرم افزارها را به صورت دستی مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند تا مشخص کنند که این نرم افزارها سازنده های لینک هایی که مورد پالایش قرار نگرفته اند، را قبول نمی کنند. در نتیجه، در زمان خیلی کوتاهی، وبسایت هایی که آن لینک ها را خریداری کرده اند، متوجه شدند که در نتایج جستجو، به سطح خیلی پایینی نزول پیدا کرده اند.

در حال حاضر، هنوز هم لینک های درونی یک فاکتور مهم در رتبه بندی محسوب می شوند، اما  فاکتور منحصر به فردی نیستند. گوگل تلاش می کند که بر روی کیفیت محتوا تمرکز بیشتری داشته باشد. به این صورت که زمانی که محتوای با کیفیتی پیدا کند، این سوال مطرح می شود که آیا صاحب لینک آن صفحه هم همین تفکر را دارد و بنابراین لینک خارجی که به آن محتوا مربوط است، بالا می آید. در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که برای جلوگیری از مشکل دستکاری اطلاعات، باید عامل دیگری مورد بررسی قرار گیرد.

چرا تمام بک لینک ها مفید نیستند؟

لینک های خریداری شده یا لینک هایی که شما در شبکه های سایت خود دارید، در رتبه بندی سایت شما، تاثیرات منفی خواهند داشت. همچنین  لینک هایی که در سرتاسر وب هستند و به صفحه شما اشاره دارند، نیز می توانند تاثیرات نامطلوبی بر رتبه بندی سایت شما داشته باشند. به عنوان مثال اگر حجم بالایی از لینک های آنلاین به صفحه اصلی سایت شما اشاره کنند، نتایج نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت. ممکن است چنین اتفاقی در ابعاد کوچکتر برای سایت هایی که شاخه های متنوع دارند، اتفاق بیفتد. چرا باید یک معلم اسکی به وبسایت خدمات متنوع مالی شما، لینک داشته باشد؟ ممکن است دلایل خوب و بی ضرری داشته باشد. هرچند که گاهی همین دلایل که به نظر می رسد بی ضرر باشند، خودشان باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای سایت شما می شوند.

البته افرادی که در حیطه وب اقدامات خرابکارانه انجام می دهند، معنی بک لینک های مخرب که در رتبه بندی وبسایت ها موثر هستند، را شناسایی کردند. به عنوان مثال؛ با محول کردن ماموریت به یکی از رقبای شما، اطمینان حاصل می کنند که تعداد بک لینک های مخرب سایت شما به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

این نکته را به یاد داشته باشید که مساله بک لینک ها، هنوز هم دارای اهمیت است اما تنها راه و قطعی ترین راه برای داشتن رتبه بندی مناسب، نیستند. بهترین روش برای ساختن بک لینک ها مناسب این است که محتوای خوب تولید کنید و از استراتژی های لینک های متقابل جلوگیری کنید. سعی کنید به بهینه سازی وب سایت تان اهمیت فراوانی بدهید . همچنین باید با بک لینک های مخرب، مقابله داشته باشید.

Tags: , ,

ارسال نظر