ساختار موتور جستجوگر

آذر ۲۵, ۱۳۸۹
ساختار موتور جستجوگر

موتور جستجوگر از قسمت های مختلفی تشکیل شده، ولی متاسفانه اطلاعات نسبتاً کمی حتی در مورد نحوه ساخت آن وجود دارد. با این حال همین اطلاعات نیز، برای موفقیت در SEO ضروری و مهم هستند.

واسط جستجو

اغلب مردم، با واسط جستجو آشنایی دارند و اولین تصویری است که با شنیدن واژه موتور جستجوگر در ذهن شان تداعی می شود. واسط جستجو، همان صفحه ای است که کاربران برای استفاده از موتور جستجوگر و وارد کردن عبارت مورد نظرشان به آن وارد می شوند.

خزنده ها، عنکبوت ها و روبات ها

واسط جستجو، تنها قسمتی از موتور جستجوگر است که کاربران قادر به دیدن آن هستند و بخش های دیگر در پشت صحنه و خارج از دید افرادی است که همه روزه با آن کار می کنند. این موضوع به معنای کم اهمیت بودن آن چه در پشت صحنه موتور جستجوگر می گذرد نبوده، بلکه می توان گفت مهم ترین قسمت موتور جستجوگر نیز هست.

اگر جز افرادی هستید که بخشی از وقت تان را در اینترنت می گذرانید، احتمالاً چیزهایی در مورد عنکبوت ها، خزنده ها و روبات ها شنیده اید. این عامل ها، برنامه ریزی شده اند تا در وب بگردند و داده ها را طوری که قابل جستجو باشند، فهرست کنند. هر سه این برنامه ها، ذاتاً شبیه به هم هستند و همگی اطلاعاتی در مورد آدرس های وب، جمع آوری می کنند. سپس این اطلاعات بر اساس آدرسشان فهرست شده و در بانک ذخیره می شوند. آنگاه وقتی کاربری از موتور جستجوگر استفاده می کند، منابع داخل بانک داده جستجو شده و نتیجه بر می گردد.

بانک های اطلاعاتی

هر موتور جستجوگر به سیستمی از بانک اطلاعاتی، یعنی جایی که داده هایی مربوط به آدرس وب در آن ذخیره شده است، متصل است. این بانک های اطلاعاتی مخازن بزرگی از چندین گروه داده از نوع آدرس های وب هستند. داده ها به روش های مختلفی مرتب می شوند و معمولاً این روش متعلق به کمپانی مالک موتور جستجوگر است.

الگوریتم های جستجو

مامی قسمت های موتور جستجوگر مهم هستند. ولی الگوریتم جستجو بخشی است که باعث عملکرد و فعالیت دیگر بخش ها می شود، به بیان درست تر الگوریتم جستجو اساسی برای ساخته شدن قسمت های دیگر است. در حقیقت، چگونگی عملکرد موتور جستجوگر بر پایه الگوریتم جستجوی آن قرار گرفته است.

به بیانی ساده الگوریتم جستجو یک پروسه حل مسئله است که صورت مسئله را گرفته، تعدادی از جواب های احتمالی را بررسی کرده و سپس راه حلی برای آن بر می گرداند. الگوریتم جستجوی یک موتور جستجوگر، صورت مسئله یعنی همان عبارتی که برای جستجو وارد شده را گرفته و به بانک اطلاعاتی که شامل کلیدواژه ها و آدرس های مربوط به آن کلمات است منتقل می کند. سپس صفحاتی را بر می گرداند که در محتوای آن ها و یا آدرسی که به آن صفحه اشاره می کند، کلمه مورد جستجو قرار گرفته باشد. این عملیات بر اساس الگوریتم استفاده شده متفاوت انجام می شود. انواع مختلفی از الگوریتم های جستجو وجود دارد و معمولاً هر موتور جستجوگری، از الگوریتمی منحصر بفرد استفاده می کند، به همین دلیل است که جستجوی یک کلمه در موتورهای جستجوگر مختلف نتایج متفاوتی می دهد.

بازیابی و رتبه بندی

بازیابی داده برای یک موتور جستجوی وب عملیاتی ترکیبی از کار خزنده ها، پایگاه داده ها و الگوریتم جستجو است. این سه عنصر با هماهنگی کامل برای بازیابی عبارتی که کاربر وارد کرده کار می کنند.

رتبه بندی نیز از مسایلی است که به صرف وقت زیادی نیاز دارد. رتبه شما در موتور جستجوگر، مشخص می کند که هر چند وقت یک بار افراد سایت تان را می بینند که این خود روی هر چیزی از درآمد گرفته تا بودجه تبلیغات تاثیر می گذارد.

در اکثر مواقع با داشتن یک حدس علمی و پخته در مورد چگونگی رتبه بندی می توانید روی بهبود نتایج امیدوار باشید. به خاطر داشته باشید با اینکه رتبه بندی و بازیابی در این جا موضوعات مجزایی در نظر گرفته شدند، در واقع بخشی از الگوریتم جستجو هستند و این تفکیک صرفا برای درک بهتر چگونگی عملکرد موتور جستجوگر است.

رتبه بندی نقش عمده ای در بهینه سازی موتور جستجوگر ایفا می کند، اما واقعا چه چیزی روی رتبه بندی تاثیر می گذارد؟

Tags: , , ,

ارسال نظر