سرعت سایت، یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در سئو

خرداد ۲, ۱۳۹۶
سرعت سایت، یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در سئو

امروزه بحث بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، به یکی از دغدغه های مدیران سایت ها و کسب و کارها تبدیل شده است. گوگل مرتبا در حال بروزرسانی الگوریتم های امتیاز دهی به سایت هاست و متخصصین سئو نیز باید همگام با این بروزرسانی ها پیش بروند. در جدیدترین الگوریتم های گوگل، Mobile Friendly بودن سایت، یعنی بهینه بودن سایت برای موبایل و همینطور سرعت سایت، دوفاکتور مهم برای گرفتن امتیاز بالا از گوگل محسوب میشوند.

در مورد Mobile Friendly بودن سایت، به زودی در وبلاگ پرنسا با مقاله ای مفصل در خدمت شما خواهیم بود، در این نوشته میخواهیم در مورد سرعت سایت کمی حرف بزنیم !

سرعت سایت و دلیل اهمیت آن

به طور کلی، سرغت سایت زمانی است که طول میکشد تا کل محتوای سایت اعم از تصاویر و عکس ها و … بارگذاری شود. گوگل یک سیستم امتیاز دهی ۰ تا ۱۰۰ دارد که بر اساس دو میزان سرعت به سایت شما امتیاز میدهد، نخست سرعت بارگذاری کل سایت و دوم سرعت بارگذاری بخش قابل دیدن صفحه بدون اسکرول یا Above The Fold. بالا بردن سرعت سایت، به طول قابل ملاحظه ای بر سایت شما تاثیر خواهد گذاشت، به طوریکه بازدید شما ۲۵ درصد افزایش پیدا میکند، کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری خواهند کزد و بازده سایتتان بالا خواهد رفت.

افزایش سرعت سایت

اولین قدم برای بهینه سازی سایت از لحاظ سرعت، تشخیص پایین بودن سرعت سایت است، وقتی شما به این پی بردید که سایتتان از لحاظ سرعت نیاز به بهینه سازی دارد، میتواند با کاهش حجم عکس ها، فشرده سازی کدها و استفاده از سیستم های کشینگ (Caching Systems) سرعت سایتتان را بالا ببرید. البته اگر میخواهید از دردسر های این مرحله خلاص شوید، میتوانید از یکی از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) استفاده کنید، در این سیستم ها از قبل تدابیری برای بهینه سازی سرعت اندیشیده شده است و شما تنها باید نگران حجم تصاویر آپلودی و محتوای خود باشید، برای نمونه سیستم مدیریت محتوای وردپرس که در حال حاضر بسیار محبوب است، از گوگل امتیاز سرعت زیر را گرفته است :

در این تست که بر اساس یکی از قالب های پیشقرض وردپرس انجام گرفته، امتیاز سرعت موبایل ۶۲ و دسکتاپ ۸۳ است.

روش دیگر، استفاده از سیستم کش است، مرورگرها با کش، فایل های سایت مانند فایل های CSS ، تصاویر و … را با یک بار بازدید از سایت، در خود مرورگر ذخیره میکنند، در دفعات بعدی بازدید از سایت، به جای ارسال درخواست به سرور، فایل ها با سرعت بسیار بالاتر از درون مرورگر بارگذاری میشوند و بدین ترتیب سرعت سایت شما بالاتر میرود.

و اما برای کاهش حجم تصاویر چه کنید ؟ ممکن است این سوال در ذهنتان پیش بیاید که ممکن است با کاهش حجم تصاویر، کیفیت آنها نیز کاهش یابد، اما با ابزارهایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد، میتوانید حجم تصاویرتان را بدون افت کیفیت کاهش دهید.

برای دسکتاپ میتوانید از نرم افزار RIOT در سیستم عامل های مختلف استفاده کنید. اگر میخواهید این فشرده سازی را در اینترنت انجام دهید، سایت های ComPressor و Kraken گزینه های مناسبی برای این کار هستند.

و به عنوان سخن پایانی، تاثیر سرور سایتتان را در سرعت دست کم نگیرید، یک سرور قوی با تکنولوژی های بروز، میتواند کمک شایانی به بهینه سازی سایتتان بکند.

Tags: ,

نظرات (۱)

 

  1. […] مقاله قبلی در وبلاگ پرنسا که تاثیرات سرعت سایت را بر سئو توضیح […]

ارسال نظر