مزیت های طراحی سایت با زبان PHP

بهمن ۳, ۱۳۸۹

فکر اولیه php در پاییز سال ۱۹۹۴توسط Rasmus Lerdorf ایجاد شد و مخفف واژگان Personal Home Pages به حساب می آید. در ابتدا نگارشی از php در صفحه شخصی وی به کارگرفته شده تا اطلاعاتی از کسانی که رزومه وی را می بینند نگاه داشته شود.

با گسترش قابلیت ها و موارد استفاده این زبان، PHP در معنای Hypertext Preprocessor به کار گرفته شد. عبارت پیش پردازشگر (Preprocessor) بدین معنی است که PHP اطلاعات را قبل از تبدیل به زبان Html پردازش می کند . بیشتر ترکیب ها ودستورات آن از زبانهای c ,java و perl گرفته شده که قابلیتهای منحصربه فردی به آن اضافه گردیده است . PHP زبان اسکریپتی سمت سرویس دهنده (Server Side – Cross Platform – HTML Embeded) است .

Server Side (سمت سرور) بودن PHP بدین معناست که تمام پردازشهای این زبان بر روی سرویس دهنده (Server) انجام می گیرد.

منظور از Cross Platform بودن این زبان این است که بروی هر سیستم و با هر سیستم عاملی از قبیل: Unix, Windows NT, Macintosh, Os/2 اجرا میشوند. توجه کنید که منظور از سیستم عامل، سیستم عامل هایی می باشند که بر روی سرویس دهنده نصب می شوند.

HTML Embeded بودن PHP این است که دستورات این زبان در بین کدهای HTML قرار می گیرند.

ظهور PHP3 در سال ۱۹۹۷ انقلابی در نحوه ساخت وب سایت های دینامیک به وجود آورد و این امکان را به برنامه سازان وب داد که به راحتی و به سرعت، برنامه های کاربردی تحت وب قدرتمندی خلق کنند. در ادامه PHP4 قدرتی بیشتر از سابق پیدا کرد، PHP4 با معرفی Zend Engine بازدهی PHP را بسیار بالا برد و اجازه گسترش بیشتر از قبل را به PHP داد. نسخه پنجم PHP که نقطه عطفی در تاریخ PHP محسوب می شود، ویژگی های اساسی و پیشرفت های مهمی را ارائه می کند.

Zend Engine II به عنوان قلب PHP5، یک مدل برنامه نویسی شی ء گرای (Object Oriented) بسیار قدرتمند و جدید را عرضه می کند که به برنامه سازان اجازه می دهد که به ساخت برنامه های کاربردی تحت وب،بر پایه اشیاء و در مقیاس بزرگ، با استفاده از روش ها و الگوهای طراحی رایج بپردازند. Zend Engine II زیربنایی را برای ماژولهای توسعه دهنده در حال پیشرفت فراهم می آورد که PHP را بسیار راحت تر و قدرتمند تر ار آنچه که شما انتظار دارید،می سازد.

مزایای PHP نسبت به ASP

  • سرعت: سرعت PHPبه مراتب قابل مقایسه با ASP نیست علتش این است  که Microsoft از یک Technology در اجرا کردن کدهای زبان ASP استفاده می کند که در آن هر موقع شما تصمیم به استفاده از یک عنصر خارجی مانند VBScript, MSSQL, ODBC و خیلی چیزهای دیگر که در حقیقت از Engine های خارجی استفاده می کنند دستور به آن Engine خارجی می دهد و جواب بدست آمده را بررسی و برای استفاده در اختیارادامه برنامه می گذارد . همین رفت و برگشت و اجرا کردن Engine های خارجی باعث کند شدن سرویس دهی می شود.
  • استفاده بهینه از Memory: در IIS4 اگر شما در یک صفحه مثلا ۲۰ بار یک صفحه را Include کنید این صفحه ۲۰ بار در حافظه بارگذاری می شود و درحقیقت حافظه شما ۲۰ برابر زیادتر اشغال می شود . همین امر باعث کند شدن سیستم می شود و در Load بالا مسلما مشکل زا خواهد شد .این مشکل به طور کلی در PHP وجود نداشته و ندارد و استفاده درست از Memory در هنگام اجرای یک کد باعث شده است که صفحات در Load بالا نیز به خوبی قابل رٶیت باشند.
  • MySQL بهترین انتخاب، بیشترین سرعت: به خاطر قدرت خارق العاده MySQL و سازگار بودن اینDBMS با زبان PHP به صورتیکه PHP اتصال به MySQL را به صورت دستورات Internally پشتیبانی می کند و حتی نیازبه نصب Module اضافی برای این کار نمی باشد ، از سرعت بسیار بالایی در کار با SQL برخوردار است.
  • رفع ایرادات ، سریع ، بی دردسر: OpenSource بودن PHP این امکان را به شما می دهد که شخصا اقدام به رفع مشکل کنید.
  • اجرا بر روی Platform های مختلف: یک مشکل اساسی برای ASP وجود دارد و آن این است کهASP بدون Windows یعنی هیچ ! بدلیل اینکه ASP نصفی از کدها را توسط Engine های ویندوز اجرا می کند که درسیستم عامل های دیگر خبری از آنها نیست . لذا ASP در سیستم عاملهای دیگر همیشه دارای ضعفهای بزرگی است. اما PHP به دلیل آنکه توسط GNU C Compiler در همه Platform ها قابل Compile شدن است و از Engine های خاص هیچ سیستم عاملی برای اجرای کدها استفاده نمی کند قابلیت اجرا بر روی تعداد زیادی از OS ها را داراست که این یک مزیت برای برنامه نویس ها محسوب می شود.

Tags: ,

ارسال نظر