چگونه یک طراح سایت خوب انتخاب کنیم!

دی ۱, ۱۳۸۹

مشتریهایی رو می شناسم که بارها بهم گفتند که از طراح قبلی راضی نبودند و به اندازه مبلغی که هزینه کرده اند کار انجام شده را نپسندیدند. در صحبتهایشان پشیمانی از همکاری با آنها مشهود بود. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که برای طراحی وب سایت و یا طراحی گرافیک کارها چه معیارهایی را برای انتخاب طراح در نظر بگیریم و چطور طراح مناسب را انتخاب کنیم.

ابتدا باید متذکر شوم که طراحی وب سایت و طراحی گرافیک و چاپ دو مقوله کاملا مجزا هستند و هر کدام خلاقیت، مهارت و دانش مختص به خود را می طلبند. در این مقاله سعی می کنم معیارهای مشترک را ذکر کنم و در انتها مواردی در مورد هرکدام از آنها اضافه خواهم کرد.

خوب چیست؟

خوب چیزی بیشتر از یک صفت نیست. وقتی صحبت از طراح خوب می کنم منظورم طرح خوب یا صرفا طراحی با کارهای فوق العاده نیست بلکه هدف انتخاب مناسبترین گزینه برای همکاریست. و در اینجا نمی خواهم در مورد طرح خوب یا بد بحث کنم چون مسلما طراحان بسیار بهتر از من در ایران مشغول به کار هستند. یک طراحی ممکن است کارهای بسیار خوبی انجام دهد اما مناسب برای همکاری با شما نباشد.

تحقیق کنید!

اگر طراح از طرف کسی به شما معرفی شده و یا می دانید که قبلا با یکی از دوستان و یا آشنایان شما همکاری داشته در موردش سوال کنید. این ساده ترین و معقول ترین راه آشنایی بیشتر با طراح است. از کسانی که سابقه کار با او را داشته اند بخواهید در یک جمله او، کارهایش، انعطاف پذیری وتعهدش را به هنگام کار برایتان وصف کنند.

طراحان خوب ارزان نیستند!

متاسفانه در کشور ما یکی از مواردی که به پیچیده شدن و دشواری در انتخاب پیمانکار کمک می کند، نداشتن تخصص و مهارت کافی است. کسی یک بار موهای برادرش را قیچی میکند آرایشگر می شود، یک نفر با برنامه اتوکد کار میکند طراح معماری و نقشه کشی می شود و یک نفر با برنامه فتوشاپ کار میکند و طراح گرافیک میشود. این مسئله یکی از مهمترین عوامل اختلاف بین قیمت ها در صنف های مختلف کاری است. اگر طراح خوب و حرفه ای برای کارتان احتیاج دارید باید هزینه اش را پرداخت کنید. با انتخاب یک طراح گرافیک و یا طراح وب سایت خوب یک باز هزینه خواهید کرد ، سالها از محصول استفاده می کنید و طرح و پروژه انجام شده با کیفیت در خور شخصیت تجارت شما انجام خواهد شد. گاهی به گمان خود با انتخاب طراح ارزان در هزینه ها صرفه جویی می کنیم اما با گذشت زمان تجربه ثابت کرده است که به زودی هزینه های دوباره را متقبل خواهیم شد.

طراح خوب زیاد سوال می پرسد، طراح خوب تنها شنونده نیست برای شما پیشنهاد هایی دارد!

گروهی فکر می کنند طراح خوب کسی است که متن و لوگوی ما را بگیرد و پس از مدتی طرحمان را به ما تحویل دهد. اما اینطور نیست. یک طراح خوب از شما زیاد سوال می پرسد. برای او اهمیت دارد که شما چطور فکر می کنید. روحیه تجارت شما چیست. رنگ تجارت شما چه رنگیست. هدفتان از طراحی این بروشور و یا آن وب سایت چیست. طراح خوب پیش از قبول انجام پروژه ده ها سوال از شما می پرسد. طراح خوب جسارت آن را دارد که به بعضی از خواسته های شما نه بگوید و برایش دلیل قانع کننده ارائه دهد. او برای شما پیشنهاداتی برای بهتر شدن خروجی کارتان دارد که شاید شما تا به حال با آنها فکر نکرده اید.

از طراح وب سایتتان سوال بپرسید!

بسیاری از ما اطلاعات دقیق و علمی در مورد اینترنت، وب سایت و کارایی های آن نداریم و همیشه نقاطی تاریک در این مورد در ذهنمان هست. اگر می خواهید طراحی وب سایتتان را به دست کسی بسپارید از او سوالاتتان را بپرسید. یک طراح وب سایت خوب باید ، آگاهی و دانش فنی لازم برای پاسخگویی به تمام سوالات شما را داشته باشد. یک طراح خوب وب سایت سوالی را برای شما بی پاسخ نخواهد گذاشت. با حوصله به شما پاسخ میدهد، وب سایت شما، کارایی ها و آینده اش را برای شما تفسیر میکند . مطمئن باشید حتی اگر تمام جوانب را برای وب سایت خود از پیش در نظر گرفته باشید او گزینه ای برای افزودن با آنها برای پیشنهاد به شما خواهد داشت.

خوشحال نگه داشتن مشتری هدف هر طراح باهوشی است. چون بهترین راه برای یافتن مشتری های خوب این است که مشتری های خوشحال و راضی داشته باشند.

Tags: , , ,

ارسال نظر