۴ راه برای ارتقاء قابلیت کاربری و تجربه کاربری، با ساماندهی طراحی ها

اسفند ۱۷, ۱۳۹۵
4 راه برای ارتقاء قابلیت کاربری و تجربه کاربری، با ساماندهی طراحی ها

ما فکر می کنیم که منظور از ساماندهی و مرتب کردن، مرتب کردن قسمت های فیزیکی مختلف از قبیل کمد یا انباری، می باشد. اما باید این نکته را اضافه کرد که می توان درباره ساماندهی طراحی ها نیز صحبت کرد. ساماندهی طراحی در وبسایت ها باعث ارتقاء کارایی و بهبود تجربه کاربران سایت می شود.

در این مقاله، ۴ توصیه و پیشنهاد برای ساماندهی طراحی ها آورده شده است.

 

  • کمتر کپی برداری کنید.

من مطمئن هستم و شما هم می دانید که اکثر افراد، صفحات وب را مطالعه نمی کنند، بلکه ترجیح می دهند که نظر اجمالی و کوتاهی بر روی صفحات داشته باشند. هنوز هم وبسایت های بسیاری وجود دارند که با کلمات غیرضروری پر شده اند. شما می توانید با حذف کردن کلمات اضافی  و غیرضروری از صفحه وبسایت خود، محتوای موجود در وبسایت را مرتب تر و ساماندهی کنید.

کلمات غیرضروری را حذف کنید، جملات طولانی را خلاصه کنید و جملاتی که زاید هستند و نوعی حشو به حساب می روند، را حذف کنید. سعی کنید همواره هر پاراگرافی، یک ایده داشته باشد، زیرا این روش بهترین قالب نوشتاری است و برای افرادی که زمان زیادی برای مطالعه صفحات وب تخصیص نمی دهند و به صورت اجمالی به آن نگاه می اندازند، نیز مفید خواهد بود. برای محتواهای طولانی، از ساختار هرم وارونه استفاده کنید، به این صورت که مطلب خود را با بخش نتیجه گیری آغاز کرده و در ادامه، با افزایش حجم مطلب، جزئیات بیشتری به آن بیافزایید.

days

days، یکی از نرم افزارهای مورد علاقه من است. نرم افزار days، برای شمارش معکوس روزها تا رسیدن به یک روز مشخص یا به وقوع پیوستن یک اتفاق، کاربرد دارد. در هر بخش از صفحه فرود این نرم افزار، از بخش بسیار کوتاهی کپی برداری شده است. یکی از بخش های ساده صفحه فرود، تصویری است که در بالای صفحه قرار دارد. به قسمت فوق العاده کوچکی که کپی شده، دقت کنید. متوجه خواهید شد که این قسمت ظاهر خوبی دارد و حتی خوانایی بهتری دارد.

micone

Aiia یک اسپیکر ضدآب است، که صفحه فرود بسیار جذاب و زیبایی دارد. برخلاف پیمایش ( فهرست)  عجیب و غریبی که این صفحه دارد، تمیز و مرتب بودن صفحه، من را تحت تاثیر قرار داد. کپی برداری محدود شده، روش بسیار خوبی برای ارائه ایده اصلی سایت به کاربران است ودر این روش، دیگر نیازی به استفاده از کلمات بیشمار نیست.

  • تزئینات دیداری را حذف کنید.

زمانی از تجهیزات دیداری استفاده می کنیم که بخواهیم با بهره گیری از عناصر مختلف و اضافی، زیبایی ظاهری سایت را افزایش دهیم. در واقع برای این که سایت زیباتر به نظر آید، از طراحی بهره می گیرند اما این کار باعث می شود که زمان اجرا، بسیار طولانی تر شود. به همین دلیل است که من یکی از طرفداران حذف تزئینات غیرضروری هستم. مهم ترین چیزی که در مورد تزئینات باید به خاطر داشته باشیم این است که بدانیم با حذف آن ها، در تجربه کاربران سایت هیچ تغییری رخ نمی دهد.

vconcept

 

در این قسمت می خواهم دو وبسایت VConcept  و  Bornرا با هم مقایسه کنم. Vconcept در صفحات خود محتوای کمتری دارد اما فهمیدن و درک آن ها کمی دشوارتر است. استفاده از الگوی سه گوشه و یک خط متحرک برای پس زمینه، همه تزئینات صفحات این سایت هستند. در این سایت از سه سبک مختلف، کپی برداری شده است که عبارتند از: کپی متن ساده، متن های زیرخط دار و متن های زیرخط دار طلایی.

این نکته را هم اضافه می کنم که در آن پاراگراف، لوگو هم وجود دارد. حجم این پاراگراف بسیار بالاست.

حال به بررسی سایت Born  می پردازیم. متن های موجود در این سایت بسیار زیاد هستند اما به دلیل این که در این صفحه از هیچ تزئین و جلوه ای استفاده نشده است و باعث اختلال حواس مخاطبان نمی شود، در نتیجه مخاطب  می تواند به خوبی روی متن ها تمرکز کند. تصور کنید که هر کدام از این پست ها با پیکسل های ساده مرزی، قاب گرفته شود، حال با این شرایط مرور کلی اطلاعات هر پست، بسیار سخت تر می شود.

born

 

  • از عناصر طراحی، مجددا استفاده کنید.

از عناصر تکراری مجددا استفاده کنید و آن ها را با هم ادغام کنید. به عنوان مثال، زمانی که از رنگ های زیاد، فونت ها یا سبک های گوناگونی استفاده می کنید، طرح بسیار شلوغی خواهید داشت. از عناصر طراحی مجددا استفاده کنید تا همه چیز را به صورت منسجم نگه دارید، انسجام داشتن، شرایط را برای داشتن طراحی تمیز و مرتب فراهم می کند. برای این موضوع، قوانین بسیاری وجود دارند، از قبیل این قانون که می گوید: ” برای یک منظور خاص، از بیش از ۲ یا ۳ فونت استفاده نکنید. ” .این قانون برای رنگ و سایر عناصر نیز صدق می کند. اگر شما در انتهای صفحه های سایت خود، بخشی را برای خبرنامه درنظر گرفتید، دقت کنید که این قسمت در تمامی صفحات، ظاهر یکسانی داشته باشد. ناسازگاری باعث آشفتگی و ناهمگونی سایت می شود.

depot

در این بخش درباره رنگ هایی که توسط سایت Business Depot استفاده شده، صحبت می کنیم. این سایت عرضه کننده محصولات فضای ابری برای سرمایه گذاران می باشد که برای این منظور، طراحی سایت را توضیح داده است. این سایت، بین صفحه اول ( صفحه خانه )، صفحه محصولات و صفحه ارتباط با ما، از سایه های بسیار گوناگون رنگین کمان استفاده کرده است. در صفحه اول( صفحه خانه )، از رنگ های اصلی استفاده شده است و طوری از این رنگ ها استفاده شده  که به نظر می رسد برای هر صفحه، معنی مشخصی دارند. اما اگر روی آن ها کلیک کنید متوجه می شوید که این رنگ ها هیچ معنی خاصی ندارند و تنها با توجه به این که شما در چه صفحه ای هستید، تغییر می کنند. به عنوان مثال، صفحه درباره ما، به رنگ پاستل است و در صفحه ارتباط با ما، از رنگ های درخشان و پررنگ استفاده شده است. حفظ کردن ثبات رنگ، باعث افزایش کیفیت طراحی می شود.

prismic

سایت Prismic، در وبلاگ خود به طور ویژه، از رنگ های بسیاری استفاده کرده است. این سایت، پست های وبلاگ خود را با استفاده از رنگ ها، کدگذاری می کند. این کار، یک بازی خطرناک است اما نهایتا رنگ ها با یکدیگر انسجام دارند. بهتر است که برای پست هایی که روی تصویر قرار می گیرند، از رنگ هایی با طول موج یکسان استفاده شود. برای پست ها از سایر سایه های رنگ آبی استفاده می شود تا همه چیز یکسان و مشابه باشند. اگر در این صفحه، هر چیزی یک رنگی داشته باشد، به یک کابوس تصویری تبدیل می شود. استفاده از همان رنگ آبی که در قسمت اصلی سایت بکار رفته، در لوگو و دکمه CTA کار جذابی است. ثبات و انسجام باعث می شود که سایت شما ظاهر مرتب تری داشته باشد.

پرنسا-طراحی سایت

من همواره یکی از طرفداران سایت Lonely Planet بوده ام. سبک طراحی که هم اکنون از آن استفاده کرده است، فوق العاده است زیرا مجددا از عناصر طراحی مشابهی استفاده کرده است. برای هر صفحه شهر، از همین قالب استفاده شده، که باعث می شود همه چیز به هم شباهت داشته باشد. این سایت، محتواهای بسیار زیادی دارد، بنابراین استفاده از یک قالب باعث می شود که خوانندگان سایت احساس راحتی داشته باشند.

  • همیشه یک هدف کاربری در ذهن خود داشته باشید.

آخرین پیشنهاد من پیرامون ساماندهی طراحی سایت، این است که همواره درنظر داشته باشید که هدف نهایی از ارائه این صفحه از وبسایت، چه چیزی خواهد بود. بهترین کار این است که هدف نهایی خود را با زاویه دید کاربران، قاب بندی کنید. به عنوان مثالی برای هدف کاربران، می توان به مواردی از قبیل ثبت نام آزمایشی رایگان، یادگیری یک دستور غذای مشخص یا ثبت نام برای دریافت خبرنامه، اشاره کرد. اگر در حال طراحی یک سایت یا یک صفحه از یک سایت هستید، حتما این را در نظر داشته باشید که هدف شما از این صفحه یا این وبسایت چیست و اطمینان حاصل کنید که همه چیز را در نظر گرفته اید.

همواره یک هدف مشخص و منحصر بفرد را درنظر داشته باشید. این کار به شما کمک می کند تا مواردی که شما را از آن هدف دور می سازد را حذف کنید. به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید که کاربران تنها بتوانند یک بخش نمونه از یک کتاب را دانلود کنند، کتاب دیگری را از طریق این بخش، معرفی نکنید. دکمه دانلود را در مرکز صفحه قرار دهید. اگر صفحه بسیار بزرگی دارید، از تکنیک CTA چندین بار استفاده کنید. نهایتا هرچیزی که در دانلود کردن این نمونه به کاربر کمک چندانی نمی کند را حذف کنید.

Hitlist

بیایید به صفحه فرود نرم افزار مسافرتی تلفن همراه Hitlist نگاهی بیندازیم. مشخص ترین مولفه این سایت که کاربران به آسانی می توانند انجام دهند، قابلیت دانلود نرم افزار است که برای این کار راه های مختلفی را پیشنهاد کرده است. کاربر می تواند با وارد کردن شماره تلفن همراه خود، از طریق پیامک، لینک دانلود را دریافت کند یا این که روی دکمه اپ استور، کلیک کند و از آن طریق دانلود را انجام دهد. همچنین کاربر می تواند بر روی سایر لینک ها هم کلیک کند. تمرکز اصلی این صفحه تنها به این موارد بوده و به موارد دیگر نمی پردازد.

نتیجه گیری:

در این پست، من ۴ راه برای ساماندهی وبسایت ها ارائه کردم. امیدوارم با رعایت کردن این نکات، تجربه کاربران و قابلیت کاربری از وبسایت شما، ارتقاء یابد. ساماندهی سایت، کار سخت و دشواری نیست و با انجام آن می توان تعامل کاربران را با سایت خود، به طرز بسیار شگفت انگیزی بالا ببرید. نهایتا این که، قابلیت کاربری و تجربه کاربران، دو مولفه مهم هستند که چگونگی نمایش یک وبسایت، بر روی این دو تاثیر به سزایی دارد.

 

Tags: ,

ارسال نظر