بهینه سازی سایت برای موبایل و تاثیرات آن

خرداد ۷, ۱۳۹۶
بهینه سازی سایت برای موبایل و تاثیرات آن

پیرو مقاله قبلی در وبلاگ پرنسا که تاثیرات سرعت سایت را بر سئو توضیح دادیم، در این نوشته در مورد تاثیرات Mobile Friendly بودن سایت یا بهینه بودن سایت برای موبایل بر سئوی سایت و به طور کلی بر بازدید و بازده سایت بحث خواهیم کرد .

در ۲۶ فوریه سال ۲۰۱۵ گوگل به صورت رسمی اعلام کرد که Mobile Friendly بودن را یکی از فاکتورهای امتیازدهی به سایت ها محسوب خواهد کرد و از این پس وبمستران باید حساب ویژه ای روی آن باز کنند . در متن این خبر آمده است که :

از آنجایی که هر روز مردم بیشتری از موبایل استفاده میکنند، الگوریتم های ما نیز باید همگام با آنها پیش بروند. در این الگوریتم ها ما متوجه خواهیم شد که سایت شما به خوبی برای دستگاه های کوچک تنظیم شده و قابل مشاهده باشد. ما از این پس سایت هایی که برای موبایل بهینه هستند را در نتایج اول نشان خواهیم داد تا کاربران تجربه بهتری داشته باشند.

ویژگی های سایت Mobile Friendly

بر اساس معیارهای گوگل، اینها شاخص های یک سایت بهینه شده برای موبایل هستند :

  1. از تکنولوژی های غیر مرسوم مانند فلش در نسخه موبایل استفاده نکند.
  2. متن ها بدون زوم کردن خوانا باشد.
  3. اندازه عرض سایت، با عرض دستگاه برابر باشد و سایت اسکرول افقی نداشته باشد .
  4. متن های قابل لمس مانند لینک ها و دکمه ها به اندازه کافی از هم فاصله داشته باشند .

 

برای این که بفهمید سایتتان Mobile Friendly هست یا خیر، کافیست به صفحه ی تست گوگل بروید و آدرس سایت خود را وارد کنید، سپس بر روی Run Test کلیک کنید. اگر سایت شما برای موبایل بهینه باشد، با همچنین پیغامی مواجه خواهید شد :

اما اگر سایتتان نیاز به کار داشته باشید، شما لیستی از ارورها را دریافت خواهید کرد که با رفع آنها میتوانید سایتتان را Mobile Friendly کنید .

بهینه سازی سایت برای موبایل

واکنشگرایی 

اگر به موارد بالا دقت کنید، اکثر آنها با واکنشگرایی سایت رفع میشوند، موارد ۳ و ۴ ارتباط مستقیمی به واکنشگرایی سایت شما دارند و اگر این مورد را رفع کنید، قدم بزرگی به سمت Mobile Friendly بودن سایت خود برداشته اید. بعضی از پلاگین های غیر ضروری مانند فلش پلیر و پلاگین های سنگین نیز باید در نسخه ی موبایل حذف شوند.شما برای واکنشگرایی سایت، میتوانید از یک نسخه ی موازی در کنار سایت اصلی خود نیز استفاده کنید .

افزایش سرعت 

کاهش درخواست های Http و کاهش حجم عکس ها میتواند به افزایش سرعت سایت شما کمک کند، در این زمینه میتوانید به این نوشته از وبلاگ پرنسا مراجعه کنید . برای کاهش درخواست های Http چند راه دارید :

  1. تمام فایل های css و js خود را در یک فایل قرار دهید.
  2. فایل های css و js خود را فشرده کنید.
  3. فایل js را در پایین محتوای سایت خود، قبل از تگ بسته ی body قرار دهید .

این اشتباهات را انجام ندهید

استفاده از پاپ آپ بدترین گزینه برای یک سایت موبایل است، این گزینه تمام صفحه ی کاربر را اشغال میکند و هیچ راه خروجی برای او قرار نمیدهد .

از ریدایرکت برای سایت استفاده نکنید، اگر سایت شما به یک سایت دیگر ریدایرکت شده باشد و نسخه ی موبایل در آن صفحه موجود نباشد، رتبه ی سایت شما کاهش خواهد یافت.

css و یا js را در سایت خود نبندید، بعضی از وبمستران برای جلوگیری از بررسی های بیهوده ی موتورهای جستجو، این فایل ها در RObots.txt مسدود میکنند .

 

اگر هنوز هم برای بهینه سازی سایت خود برای موبایل اقدامی انجام نداده اید، بهتر است از همین حالا شروع کنید و قدمی در راستای رضایت کاربران خود بردارید .

Tags: , , , ,

ارسال نظر